Szybko nie znaczy skutecznie. Od czego zacząć mądre odchudzanie ?
Największym błędem osób, które odchudzają się samodzielnie jest to, że oczekują szybkich efektów, dlatego jedzą zbyt mało. Prawidłowe odchudzanie, a więc zdrowe odchudzanie, powoduje stopniową i systematyczną utratę wagi i jej dalsze utrzymanie. Zdrowe odchudzanie to nie tylko dieta, czy program żywieniowy, to również zdrowy tryb życia, który obejmuje długoterminowe zmiany codziennych nawyków żywieniowych i regularną aktywność fizyczną. R
Raz na zawsze zapomnij o proszkach, pigułkach i napojach, które mają wspomóc walkę z nadprogramowymi kilogramami. Nie potrzebujesz ich, a zaoszczędzone pieniądze możesz wydać na lepszej jakości produkty czy też karnet na siłownię.
Jedz regularnie
Dietetycy namawiają nas do jedzenia kilku posiłków dziennie, najczęściej 5 co 3 godziny. Dlaczego to takie ważne? Okazuje się, że rozkład posiłków w ciągu dnia jest równie ważny, jak ich skład i energetyczność. Kobieta, która się odchudza, powinna zjeść trzy główne posiłki po ok. 300-400kcal (mężczyzna po 500kcal), oraz dwa mniejsze (II śniadanie i podwieczorek), po 150 kcal. Wówczas organizm otrzyma w sumie w ciągu dnia odpowiednią ilość energii i z każdego posiłku przyswoi ją w całości.
Pamiętaj o nawadnianiu
Picie odpowiedniej ilości wody sprzyja utracie wagi - dzięki temu pobudzamy metabolizm, organizm zaczyna więc działać szybciej i sprawniej. Dodatkowo woda jest niezbędna do prawidłowej pracy mózgu.
Dla przeciętnego człowieka, zapotrzebowanie na płyny, także te zawarte w owocach czy warzywach, określić można na poziomie 2,5 l dziennie - samej wody natomiast powinniśmy pić nie mniej niż 1,5 l.
Zadbaj o urozmaicone menu
Zdrowa dieta składa się z różnorodnych składników. Zamieniajmy produkty białkowe w naszej diecie, mamy do wyboru mięsa, ryby, nabiał czy rośliny strączkowe. Węglowodany jakie możemy wybierać to ryże, makarony, kasze, ziemniaki czy bataty. Nie zapominajmy o owocach, orzechach i ziarnach. W diecie równie ważne są także tłuszcze. Warto wprowadzić do diety produkty przyspieszające metabolizm, takie jak ostre przyprawy, imbir czy cynamon.
Czytaj etykiety
Unikaj żywności wysoko przetworzonej. Im prostszy skład tym lepiej. Unikaj produktów gdzie na pierwszych pozycjach w składzie znajduje się cukier, syrop glukozowy, fruktoza, glukoza lub sacharoza. Porównaj miedzy sobą podobne produkty.
Zadbaj o aktywność fizyczną
Aktywność fizyczna odgrywa kluczową rolę w odchudzaniu. Chociaż ilość czasu i energii poświęcanej na ruch powinna być uzależniona od indywidualnych preferencji i możliwości, to warto pamiętać, że nawet zwykły spacer jest ruchem. Podczas utraty wagi, większa aktywność fizyczna zwiększa liczbę kalorii, które organizm zużywa jako, energię lub po prostu ją „spala”.
Zadbaj o sen i wypoczynek
Regeneracja i sen sprawiają, że mamy dużo energii do działania, a nasz metabolizm utrzymuje się na odpowiednim poziomie. Mało osób chcących stracić kilka zbędnych kilogramów zdaje sobie jednak sprawę z tego, że chcąc uzyskać wymarzoną figurę trzeba zadbać także o odpowiednią ilość snu. Jego brak może bowiem nie tylko utrudniać utratę wagi, ale działać w zupełnie przeciwnym kierunku podnosząc masę ciała - zaburzony jest wówczas system hormonalny.
Unikaj stresu
Nadmierny stres może zachwiać równowagę hormonalną w organizmie. Przyczynia się do oporności na leptynę, zmniejszenia wrażliwości organizmu na insulinę, obniżenia poziomu estrogenu u kobiet i testosteronu u mężczyzn. Krótko mówiąc stres powoduje, że szybciej tyjemy.
Pozwalaj sobie na małe grzeszki
Pamiętaj nie ma idealnej diety, nie ma też jednego idealnego sposobu odżywiania. Wszystko zależy od stanu zdrowia, metabolizmu, ale także rodzaju wykonywanej pracy, dotychczasowych nawyków. Odchudzanie musi być dostosowane do twojego rozkładu dnia, możliwości i indywidualnych upodobań.
Pozwól sobie na coś słodkiego gdy najdzie Cię ochota - na przykład raz w tygodniu.
Bądź wytrwały i cierpliwy