Dieta dla mózgu pozwala odczuć poprawę samopoczucia oraz aktywnie wpływa na poprawę pamięci i koncentracji. Co jeść, aby właściwie karmić mózg?
Mózg wpływa na pracę innych narządów, koncentrację i pamięć, a nawet nastrój. To jak odżywimy mózg znajdzie odzwierciedlenie w naszej kondycji fizycznej i psychicznej.
To, co jemy ma ogromne znaczenie dla wydajności mózgu. Wpływa na podaż energii, na prawidłowe funkcjonowanie komórek glejowych, które odżywiają aktywne komórki nerwowe. Nasz sposób odżywiania wpływa na neuroprzekaźniki, czyli substancje, które przekazują sygnały i informacje między neuronami.
Niedobory tłuszczu, witamin i minerałów mogą powodować gorsze funkcjonowanie całego układu nerwowego, co będziemy odczuwać jako obniżenie sprawności intelektualnej, koncentracji lub nerwowość, osłabienie, i bezsenność.
Jak więc odżywić mózg?
1) Cynk
Gdzie występuje : groszek, małże, orzechy, ostrygi, pestki dyni, produkty pełnoziarniste, wątroba, wołowina.
2) Fosfor
Gdzie występuje : nasiona słonecznika, sery typu camembert i ementaler, twaróg, kasza gryczana, sardynki, łosoś wędzony, śledź, jajka
3) Kwas linolowy
Gdzie występuje : przede wszystkim produkty pochodzenia roślinnego i ryby.
4) Lecytyna
Gdzie występuje : fasola, kiełki pszenicy, orzechy włoskie i ziemne, rzepak, soja, wątroba, żółtka jaj.
5) Magnez
Gdzie występuje : biała fasola, czekolada, kakao, kasza gryczana, migdały, otręby pszenne, pestki dyni, pistacje, soja, zarodki pszenne.
6) Witamina B3
Gdzie występuje : groch, indyk, nasiona słonecznika, orzechy ziemne, produkty pełnoziarniste, tuńczyk, wątroba.
7) Żelazo
Gdzie występuje : chude i czerwone mięso, wątróbka, żółtka jaj.
Zgubny wpływ na pracę mózgu mają głodówki. Nieregularne i skąpe żywienie sprawi, że będzie bolała cię głowa, odczujesz problemy z koncentracją i znużenie. Głód powoduje, że trudniej ci utrzymać koncentrację - mózg potrzebuje paliwa.
Mózg lubi wyzwania
Mówi się, że mięsień nieużywany zanika – tak samo jest z ludzkim mózgiem. Jeśli nie jesteśmy aktywni intelektualnie, jego komórki wpadną w stan uśpienia.
Wysiłek umysłowy jest o wiele bardziej męczący niż niejeden trening siłowy.
Pamiętaj o wodzie
Mózg w większości składa się z wody. To od niej zależy szybkość procesów myślowych. Eksperci zalecają picie ciepłej wody (nie przechowywanej w lodówce), co uchroni cię przed wychłodzeniem organizmu. Pierwszymi objawami wskazującymi na niedobory wody są bóle i zawroty głowy.
NIE CZEKAJ NA MOMENT W KTÓRYM ZAPOMNISZ gdzie zostawiłeś samochód ! Czas zmienić dietę na taką, która nakarmi nie tylko Twoje ciało, ale i mózg
VitalClub.pl