Białko młodości

Opublikowano: 10-11-2024

Wróć do spisu artykułów


Kolagen jest jedną z podstawowych substancji wchodzących w skład tkanek. Z wiekiem organizm wytwarza go jednak coraz mniej. Kolagen wpływa na stan skóry. Pierwsze oznaki jej starzenia się występują wtedy, gdy ilości wytwarzanego przez organizm kolagenu jest niewystarczająca. Skóra wtedy traci elastyczność, zmarszczki stają się widoczne oraz występują bóle stawów.

Za co odpowiada kolagen w naszym organizmie:

  • Wsparcie układu krążenia poprzez zapewnienie elastyczności  naczyniom krwionośnym
  • Przyspieszenie procesu gojenia się ran czy skaleczeń
  • Utrzymanie dobrego napięcia skóry i poziomu jej jędrności
  • Regeneracja uszkodzonych ścian komórkowych
  • Utrzymanie smukłej sylwetki

 

Istnieje więc wiele powodów, by zadbać o dostarczenie kolagenu do organizmu za pośrednictwem zawierających go preparatów, jak również włączenie  do diety odpowiedniej żywności.

Dużą rolę   odgrywa tutaj witamina C, która uczestniczy w syntezie tego cennego białka, a tym samym wzmacnia strukturę skóry.  Warto więc sięgać  po natkę pietruszki, paprykę, brukselkę, kapustę czerwoną, kalarepę, kalafior, brokuł i szpinak. Witaminę C znajdziemy w owocach takich jak truskawki, kiwi, grejpfruty i pomarańcze.

Działanie kolagenu wspiera również witamina E. Przeciwdziała  zbijaniu się włókien kolagenowych i ich sztywnieniu. W ten sposób przyczyni się do utrzymania sprężystości skóry. Warto więc włączyć do diety pestki dyni, orzechy laskowe, nasiona słonecznika, migdały i oleje roślinne. Witamina E jest doskonałym przeciwutleniaczem, których duże ilości występują w pomidorach, brokułach, brukselce, szpinaku, brzoskwiniach i czarnej porzeczce.

Warto więc suplementować kolagen. Za najskuteczniejszy uchodzi kolagen rybi, który jest najlepiej absorbowany przez skórę, ponieważ wykazuje  bardzo duże podobieństwo  do kolagenu ludzkiego. Taki rodzaj kolagenu zawiera suplement Duolife Collagen.

 

W skład suplementu diety DUOLIFE Collagen wchodzą: puree z owoców mango, kolagen ze skór ryb morskich, siarczan glukozaminy ze skorupiaków, ekstrakt z aceroli, siarczan chondroityny z rekina, ekstrakt z pokrzywy, ekstrakt z pędów bambusa, ekstrakt ze skrzypu polnego, kwas hialuronowy.

 

Zdrowe włosy, piękna cera- czy to możliwe?

Kolagen zbudowany jest z aminokwasów, takich jak glicyna i prolina, które odgrywają istotną role w ludzkim organizmie.

 

Glicyna w największym stężeniu występuje w skórze, tkance łącznej stawów i w tkance mięśniowej. Dzięki temu, że pobudza procesy odbudowy keratyny, poprawia wygląd włosów. Wspiera proces zapobiegający tworzeniu się zmarszczek, jak również chroni przed powstawaniem mutacji w komórkach skóry, które mogą przekształcić się w zmiany nowotworowe.

Dobrym źródłem tego aminokwasu są pestki dyni, ziarna słonecznika, orzechy włoskie, otręby owsiane, nasiona lnu i sezam. Dostarczają go również ryby, wołowina, pierś z kurczaka, jogurty naturalne, żółty ser, twaróg, jajka, kasza gryczana, czerwona soczewica, kalafior, szpinak, jarmuż, dynia, maliny, banany, kiwi.

Prolina jest składnikiem glutenu poprawiającego pracę stawów i naczyń krwionośnych. Odnawia włókna kolagenowe, uelastyczniając skórę i czyniąc ją odporniejszą na szkodliwe działanie promieni UV. Redukuje liczbę wolnych rodników, spowalniając w ten sposób procesy starzenia się organizmu. Bierze udział w regulacji metabolizmu komórkowego i wspiera procesy regeneracyjne wątroby.

Prolina przyczynia się do usuwania szkód wyrządzonych przez promieniowanie UV. Wykazuje też zdolność do wiązania wody, a tym samym pełni ważną funkcję w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia skóry, dzięki czemu nie ulega ona zwiotczeniu i wysuszeniu, co przekłada się na młody wygląd.

 

Co wspiera działanie kolagenu?

Działanie kolagenu wspierane jest przez wiele substancji naturalnie występujących w organizmie, do których zalicza się krzem, cynk, biotyna, selen, żelazo i kwas hialuronowy.

 

Krzem to ważny składnik tkanki łącznej, biorący udział w syntezie kolagenu. Tworzy elementy składowe tkanki łącznej, budującej skórę. Wpływa na poziom cholesterolu i przeciwdziała zmianom miażdżycowym oraz cukrzycowym, wzmacnia odporność. Ma właściwości wiążące metale ciężkie w nierozpuszczalne kompleksy, co ogranicza ich negatywny wpływ na organizm. Bogatym źródłem krzemu są zboża, takie jak jęczmień, owies, pszenica i ryż. Warto sięgać po warzywa, marchewkę, buraki, rzodkiewki, cebulę, ziemniaki, fasolę, kukurydzę, szpinak, soczewicę. Szczególnie bogate w krzem są banany, ananasy i mango.

 

Biotyna jest związkiem organicznym wykazującym szerokie oddziaływanie na ludzki organizm. Wspiera prawidłowy metabolizm energetyczny i funkcjonowanie układu nerwowego, poprawia funkcję psychologiczne, sprzyja zachowaniu zdrowych włosów i skóry. Witamina B7, czyli biotyna, występuje w produktach spożywczych w stanie wolnym. Można ją znaleźć w mleku i jego przetworach oraz warzywach i mięsie.

Cynk występuje w ludzkim organizmie w 200 różnych enzymach. Odpowiada za utrzymanie prawidłowego stanu skóry oraz za przebieg procesów gojenia. Wpływa korzystnie na kości i uczestniczy w regulacji pracy organów wewnętrznych, między innymi trzustki. Zapobiega żylakom oraz stabilizuje ciśnienie krwi. Wskutek niedoboru cynku następuje przesuszenie skóry, występują zmiany łuszczycowe. Gwałtownie pogarsza się stan włosów i paznokci. Cynk można znaleźć  w takich produktach, jak sezam, zarodki pszenne, słonecznik, pestki dyni, kakao, olej lniany, żółtko jajka i wątroba.

Selen to silny przeciwutleniacz, który w organizmie człowieka występuje w niewielkich ilościach. Bierze on udział w wielu procesach fizjologicznych i biochemicznych. Wraz z witaminą E pełni funkcję ochronną wobec szkodliwego działania wolnych rodników. Wspiera również syntezę, aktywację i metabolizm hormonów tarczycowych. Zmniejsza toksyczność metali ciężkich tworząc z nimi trwałe kompleksy. Najlepszym sposobem na dostarczenie organizmowi selenu jest odpowiednia dieta. Warto spożywać mięso, w tym podroby i jego przetwory, a także ryby.  Selen znajduje się również w czosnku oraz suchych nasionach roślin strączkowych.

Żelazo  jest składnikiem hemoglobiny, dzięki której mięśnie pobierają z krwi tlen niezbędny do ich prawidłowego funkcjonowania. Żelazo oddziałuje na układ nerwowy, poprawia pamięć i koncentrację. Przyczynia się do utrzymania młodego i zdrowego wyglądu skóry. Wraz z niedoborem żelaza nasilają się bóle głowy, pojawia się kołatanie serca i podwyższone tętno, paznokcie stają się kruche, włosy zaczynają się łamać i wypadać. Pojawia się skłonność do występowania żylaków. Organizm sam nie wytwarza żelaza, dlatego ważna jest dieta i suplementacja. Żelazo występuje w czerwonym mięsie, owocach morza , żółtkach jaj, orzechach i gorzkiej czekoladzie.

Kwas hialuronowy jest popularnym składnikiem wielu kosmetyków. W organizmie przyjmuje postać soli sodowej. Największa jego ilość znajduje się w skórze, ciele szklistym oka oraz w mazi stawowej. Jego podstawową funkcją jest wiązanie wody, co ma znaczenie dla utrzymania właściwego nawodnienia skóry. Chroniąc włókna kolagenowe przed degeneracją, kwas ten przyczynia się do zachowania sprężystości skóry. Warto uzupełniać poziom kwasu w organizmie. Kwas hialuronowy znajduje się w mięsie drobiowym, wołowinie, baraninie, cielęcinie. Występuje w warzywach takich jak ziemniaki, buraki, soja, fasolka, brukselka, szpinak.

 

 

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję